Lokalizacja

Najstarsze miasto Pomorza Zachodniego

Kołobrzeg to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast Pomorza Zachodniego. Dokładnie w 1000 roku król Bolesław Chrobry założył tu biskupstwo – od tego czasu zaczął się okres świetności i rozwoju kurortu.

Pozostałością po historycznych wydarzeniach są doskonale zachowane zabytki.
Ale Kołobrzeg to przede wszystkim znane i cenione uzdrowisko. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi obfitującemu w jod, bogatymi złożom borowiny i solanki oraz wspaniałej nadmorskiej lokalizacji to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą zdrowo wypocząć.

Agnieszka Rylik

Mistrzyni Europy i wielokrotna Mistrzyni Świata
w boksie zawodowym oraz kick-boxingu poleca…

Szlak rowerowy R-10

 

Z Kołobrzegu do Ustronia Morskiego (12 km)

Szlak rowerowy z Kołobrzegu w kierunku wschodnim przecina nadmorski Ekopark Wschodni (Solne Bagno). Trasa ta zachwyci nie tylko miłośników przyrody. Przemierzając ją, trudno nie ulec czarowi bogactw natury. Liczne bagna przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego. Dalej ścieżka biegnie malowniczo nad samym morzem, aż do Lasu Kołobrzeskiego.

Z Kołobrzegu do Dźwirzyna (15 km)

Trasa rozpoczyna się w zabytkowym parku im. Jedności Narodowej w zachodniej części miasta Kołobrzeg. Ścieżka rowerowa biegnie malowniczymi lasami wzdłuż linii brzegowej Bałtyku do miejscowości Dźwirzyno. Wiedzie przez byłe tereny wojskowe, z dala od zgiełku miasta, dzięki czemu w pełni można się cieszyć jazdą.

Latarnia Morska

ul. Morska 1, Kołobrzeg

Stojąca przy wejściu do portu latarnia morska po raz pierwszy rozbłysła w 1666 roku. Kilkukrotnie przebudowana wieża obecnie ma 26 m, a jej światło widać niemal z 30 km. Latarnia otwarta jest dla zwiedzających – widać z niej nie tylko Bałtyk, ale też piękną panoramę Kołobrzegu.

Warto zobaczyć

Wybierz interesującą Ciebie kategorię

Zabytki i architektura
Bazylika Katedralna, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Bazylika Katedralna

ul. Mariacka 5

Gotycka Bazylika Konkatedralna (Kolegiata) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu stoi w samym centrum Starego Miasta. Zrujnowana podczas działań wojennych niedługo po ich zakończeniu została odbudowana. Wnętrza świątyni zdobią wspaniałe dzieła sztuki. Jednym z najstarszych i najcenniejszych eksponatów świątyni jest 4-metrowy, odlany z brązu siedmioramienny świecznik z 1327 roku.

Batsza Lontowa, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Baszta Lontowa

ul. Dubois 20

Baszta Lontowa w Kołobrzegu (potocznie zwana Basztą Prochową), to jedyna zachowana w całości średniowieczna baszta w Kołobrzegu. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą jeszcze z XIV wieku. Stanowiła kiedyś integralną część systemu obronnego miasta, wchodząc w skład gotyckich murów miejskich. Zabytek przetrwał burzliwy okres XVII i XVIII wieku, zniszczenie Twierdzy Kołobrzeg w XIX wieku oraz ciężkie walki o miasto podczas II Wojny Światowej.

Wieża ciśnień, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Wieża Ciśnień

ul. Budowlana 4 A

Ceglana budowla w stylu neogotyckim z roku 1885 powstała równocześnie z nową siecią wodociągową, która pamiętała jeszcze czasy średniowiecza. Woda była pompowana z rzeki Parsęty do ogromnego zbiornika na szczycie wieży, a z niej rozprowadzana do budynków mieszkalnych. Podczas oblężenia Kołobrzegu w marcu 1945 roku, gdy przestały działać pompy, zbiornik zaopatrywał mieszkańców w wodę pitną. Budynek przetrwał wojnę i został ponownie uruchomiony w latach 70. XX wieku.

Kołobrzeskie Molo, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Molo

bulwar Jana Szymańskiego

Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało w 1881 roku. Drewniana, stumetrowa konstrukcja w kształcie litery T została jednak doszczętnie zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Odbudowano je w 1971 roku – wtedy też powstała przystań dla małych statków wycieczkowych, skąd można popłynąć w krótkie rejsy widokowe. Obecnie molo ma długość 220 m i szerokość 9 m, a pomost spacerowy znajduje się na wysokości około 4,5 m n.p.m. Po zmroku molo mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Ratusz Miejski, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Ratusz Miejski

ul. Armii Krajowej 12

Pierwszy kołobrzeski ratusz stanął w Rynku w 1380 roku. Był prawdziwą perłą architektury hanzetyckiej i cieszył mieszkańców miasta aż do początku XIX wieku. Wtedy to w wyniku oblężenia miasta został w większości zniszczony. Na jego ruinach, w latach 30. XIX wieku, wybudowano nowy. Neogotycka budowla powstała według projektu Karola Fryderyka Schinkla.

Krasnale na budynku, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Budynek Poczty

róg ul. Armii Krajowej
i ul. Dworcowej

Neogotycki budynek poczty powstał w 1884 roku. Po zniszczeniach II Wojny Światowej znalazł się wśród 5% ocalałych w Kołobrzegu budynków. Jego najciekawszym detalem architektonicznym są umieszczone na gzymsach krasnale, które według lokalnej legendy przynoszą szczęście. Przechodząc warto popatrzeć w górę i znaleźć 10 małych ludzików.

Fontanna Kula Ziemska, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Kula Ziemska

ul. Armii Krajowej

Wystarczy jeden palec, aby poruszyć Ziemię
i zakręcić (ważącym ponad tonę!) granitowym globem umieszczonym na łożysku wodnym. Fontanna znajduje się przed Ratuszem Miejskim i jest jednym z ulubionych miejsc spotkań Kołobrzeżan. Jej dotknięcie podobno przynosi szczęście.

Muszla Koncertowa, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Muszla Koncertowa

ul. Armii Krajowej

Muszla koncertowa, otoczona przepięknym parkiem, to popularne miejsce spotkań. Odbywa się tutaj wiele koncertów oraz występów lokalnych grup folkowych i kabaretowych.

Amfiteatr, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Amfiteatr

ul. Fredry 1

Amfiteatr zwany jest też Fortem Wilczym. Zaprojektowany w celu ochrony portu kołobrzeskiego, w 1925 roku został przebudowany. W trakcie II Wojny Światowej w 1945 roku zorganizowano tutaj punkt obronny miasta. Obecnie w Amfiteatrze odbywają się duże plenerowe koncerty oraz jeden z najpopularniejszych w Polsce festiwal muzyki elektronicznej – Sunrise Festival.

Port Kołobrzeski, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Kołobrzeski Port

Rejsy po morzu Bałtyckim

W portowej dzielnicy wszystko ma słony smak morza. Wschodni brzeg ujścia Parsęty zajmuje port handlowy i przystań pasażerska, zachodni – przystań rybacka i port wojenny. Z kolei marina jest na Wyspie Solnej. W porcie działają nabrzeża przeładunkowe, dwie stocznie, Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb. W Kołobrzegu znajduje się brzegowa stacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz morskie przejście graniczne.

Pomnik Zaślubin Polski z morzem, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Pomnik zaślubin Polski z Morzem

bulwar Jana Szymańskiego

Pomnik, zlokalizowany tuż przy nadmorskim deptaku, zaprojektował Wiktor Tołkin. Upamiętnia zaślubiny z morzem żołnierzy I armii Wojska Polskiego z 18 marca 1945 roku. Legenda głosi, że wystarczy przejść pod pomnikiem na bezdechu, aby spełniło się wcześniej pomyślane życzenie.

Najstarszy most żelazny, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Najstarszy Most Żelazny

róg ul. Łopuskiego z ul. Rzeczną i Frankowskiego

Jest jedynym mostem w Kołobrzegu, który przetrwał obie wojny światowe. Metalowe balustrady zdobią po obu stronach kotwice z wkomponowaną datą budowy – 1900 r.

Przyroda i rozrywka
Przydoda, Dziki Zachód, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Dziki Zachód

Zieleniewo
ul. Szczecińska 66

„Dziki Zachód” to położony w sąsiadującym z Kołobrzegiem Zieleniewie park rozrywki. Można w nim spotkać prawdziwych kowboi, odwiedzić saloon i skosztować ulubionych potraw poszukiwaczy złota, zobaczyć westernowe show, napad na bank i pokazy kaskaderskie. W parku znajduje się wioska indiańska i prawdziwy indiański wigwam, a o dobrą rozrywkę wszystkich gości dbają ubrani w tradycyjne stroje „czerwonoskórzy”.

Oceanarium, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Oceanarium

Kołobrzeg
al. I Armii Wojska Polskiego 6 C

W kołobrzeskim oceanarium odbywa się prawdziwy festiwal ryb we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach. Do podwodnego świata zapraszają nadymki, mureny, płaszczki, ukwiały, arwany, tropheusy, piranie, piękne skrzydlice, rekiny i wiele innych stworzeń, których zachwycają zwiedzających.

Park linowy, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Park Linowy

Kołobrzeg, ul. Solna 1

W parku linowym do dyspozycji jest 8 tras zróżnicowanych pod względem trudności, długości oraz liczby przeszkód. Łącznie wszystkie trasy to prawie 1500 m znakomitej zabawy urozmaiconej 115 przeszkodami. Park czynny jest od 1 maja do 30 października.

Dąb Bolesław, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Dąb Warcisław

Ustronie Morskie
Las Kołobrzeski

Rosnący w Lesie Kołobrzeskim dąb szypułkowy ma 640 lat i jest 4 najstarszym dębem w Polsce. Jeszcze do niedawna w jego sąsiedztwie stał 800-letni Dąb Bolesław, który w czerwcu 2016 roku został powalony przez burzę. Warcisław jest równie dostojny – ma 37 m wysokości i 720 cm obwodu. Jego patronem jest książę Warcisław III, dzięki któremu Kołobrzeg otrzymał w 1225 roku prawa miejskie.

Park Zdrojowy, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Park Zdrojowy

Kołobrzeg
al. I Armii Wojska Polskiego 6 C

Największy park w Kołobrzegu znajduje się w strefie uzdrowiskowej. Założony został w XIX wieku i obejmuje obszar 31 hektarów. Aleje wysadzane topolami, jarzębami, jaworami zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Wschodnią część zajmuje las ze starym drzewostanem (dęby, graby, jesiony, jodły, akacje) i rzadko spotykanymi gatunkami drzew.

Ogrody Hortulus, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Ogrody Hortulus

Dobrzyca
Labirynt Grabowy

W Dobrzycy pod Koszalinem znajdują się Ogrody Hortulus Spectabilis, gdzie podziwiać można największy na świecie labirynt grabowy. Długość jego ścieżek ma ponad 3 km i czeka na śmiałków, pragnących odnaleźć drogę do wyjścia. Z wieży widokowej można nie tylko podziwiać panoramę, ale również udzielać wskazówek zagubionym w labiryncie.

Kultura i sztuka

Galeria Sztuki Współczesnej

ul. Armii Krajowej 12

Galeria powstała w 1988 roku. Odbywały się tutaj wystawy dzieł znakomitych polskich i zagranicznych twórców m.in. Władysława Hasiora, Zdzisława Beksińskiego, Marto Anto, Józefa Szajny, czy Antoniego Fałata. Galeria, oprócz wystaw i wernisaży, prowadzi również działalność edukacyjną oraz lekcje dla dzieci i młodzieży.

Muzeum Oręża Polskiego, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Muzeum Oręża Polskiego

ul. Gierczak 5

Muzeum powstało w 1963 roku i posiada najbogatszy w Polsce zbiór związany z uzbrojeniem, wyposażeniem i mundurami żołnierzy polskich z okresu I i II Wojny Światowej oraz unikatową kolekcję mundurów oddziałów paramilitarnych. Stała ekspozycja „Dzieje Oręża Polskiego” to ułożona chronologicznie, bogata kolekcja dokumentująca historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności. Wystawę uzupełnia fascynująca ekspozycja plenerowa gromadząca 70 wojskowych pojazdów ciężkich, artylerii i samolotów.

Kino Wybrzeże, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Kino Wybrzeże

ul. ppor. Edmunda Łopuskiego 24

Kameralna atmosfera tego studyjnego kina pozwala oddać się magii wyświetlanych obrazów i całkowicie zanurzyć w świecie filmu. W ofercie kina premiery polskie i zagraniczne.

Regionalne Centrum Kultury, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Regionalne Centrum Kultury

ul. Solna 1

To organizator życia kulturalnego i społecznego w Kołobrzegu. Działają tutaj grupy i zespoły o profilu muzycznym, teatralnym, recytatorskim, plastycznym, tanecznym. Wszystkie spotkania prowadzą wykwalifikowani instruktorzy.

Centrala Atrakcji Wojskowych Bastion, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Centrala Atrakcji Wojskowych Bastion

ul. Koszalińska

Wyjątkowe miejsce, gdzie można kupić wszystko co związane z wojskowością i militariami –od oryginalnych guzików od mundurów, przez kolekcjonerskie modele broni, a nawet czołg! Oprócz zakupów można tu również miło spędzić czas i wybrać na przejażdżkę bojowym wozem.

SUNRISE FESTIVAL

Jedna z najpopularniejszych polskich imprez masowych z muzyką elektroniczną. Do 2019 roku festiwal odbywał się w kołobrzeskim amfiteatrze, od 2019 roku wydarzenie ma miejsce na Lotnisku Kołobrzeg-Bagicz w dzielnicy Podczele.

Restauracje i kluby

Kawiarnia MarinCafe, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Marine Hotel*****

ul. Sułkowskiego 9, Kołobrzeg

Miejsce zaprojektowane z myślą o wielbicielach aromatycznej kawy i słodkości oraz malowniczych zachodów słońca i bezkresnego morza. Znajduje się na najwyższej kondygnacji Marine Hotel*****. W Marini Café panuje atmosfera marynistycznej beztroski przepełniona morską bryzą, a latem kawiarniany taras zamienia się w towarzyski salon Kołobrzegu. W kawiarni serwowane są słodkości przygotowywane w hotelowej cukierni, z bitą śmietaną i owocowymi sosami włącznie.

Restauracja Lobster, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg
Restauracja Lobster, Diune Hotel***** & Resort, Kołobrzeg

Marine Hotel*****

ul. Sułkowskiego 9, Kołobrzeg

Kameralna Restauracja Lobster znajduje się w samym sercu hotelu, położonego tuż przy nadmorskiej promenadzie. Niepowtarzalne momenty zapamiętujemy poprzez zmysły i właśnie na nich skoncentrował się Szef Kuchni – Wiesław Ogrodowski – tworząc autorskie menu. Karta uwodzi kombinacją wyrafinowanych smaków wyczarowanych z sezonowych i zdrowych produktów oraz ryb, będących podstawą nowoczesnej kuchni. Restaurację Lobster szczególnie polecamy wszystkim poszukującym niezapomnianych doznań kulinarnych.


Diune Hotel & Resort*****

ul. Sułkowskiego 4, Kołobrzeg

Restauracja ARTÉ to wykwintne miejsce, w którym Szef Kuchni Rafał Durka w nietuzinkowy sposób łączy tradycję kuchni regionalnej z nowoczesnymi inspiracjami z odległych zakątków świata. Do przygotowania dań wykorzystywane są starannie wyselekcjonowane produkty lokalne i sezonowe.
Kawiarnia ARTÉ to nieśpieszne miejsce w Kołobrzegu, w którym przy filiżance aromatycznej kawy i słodkim deserze można delektować się sztuką wypoczynku w wygodnym fotelu.

Restauracja Octopus
Restauracja Octopus

Boulevard Ustronie Morskie

ul. Tadeusza Kościuszki 3 M-N, Ustronie Morskie

Dla dań serwowanych w Restauracji Octopus warto wybrać się na wycieczkę rowerową do pobliskiego Ustronia Morskiego. Jest to idealne miejsce dla pragnących przeżyć przygodę kulinarną z dala od miejskiego zgiełku, gdzie dania podawane są przy subtelnym akompaniamencie szumu fal. A Boulevard Burger przygotowywany ze świeżej, siekanej wołowiny bije rekordy popularności wśród smakoszy! Niezapomniane i długie chwile można tutaj spędzić rozkoszując się oszałamiającym widokiem na morze z lampką dobrego wina w dłoni…

BMarineGO

Marine Hotel*****

ul. Sułkowskiego 9, Kołobrzeg

Kołobrzeskim centrum nocnego życia jest klub muzyczny MarinGo! często goszczący najlepszych DJ’ów, gdzie do białego rana może bawić się nawet 400 osób. Raj dla wytrawnych koneserów drinków i sztuki barmańskiej. Tutaj można też spróbować swoich sił w kręgle.

SandKlub Kołobrzeg

Sand Hotel****

ul. Sułkowskiego 9, Kołobrzeg

Tutaj przetańczyć można cały wieczór przy muzyce najlepszych polskich i zagranicznych zespołów. Doskonałym uzupełnieniem zabawy są kolorowe koktajle serwowane w barze. Umilą one również czas sportowych emocji – w Sand Klubie można obejrzeć transmisje na żywo najważniejszych meczów i zawodów.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search